Щороку 8 березня в Україні породжує бурхливі дискусії: одні вимагають його скасувати, а інші – святкують і радіють додатковому вихідному. 

Трохи історії: ідею відначати 8 березня подала німецька соціал-демократка Клара Цеткін, яка вимагала рівності жінок і чоловіків у політичних, економічних і соціальних правах. Цей день був започаткований як пролетарське феміністичне свято та мало назву Міжнародний день жінок-робітниць.

Нині противники наголошують, що свято втратило свій сенс. З іншого боку, прихильники 8 березня вважають, що його слід відзначати, оскільки, це насамперед жіночий день.

12 канал розпитав активних і відомих лучан та лучанок: що вони думають з цього приводу, а також зібрав 8 історій, пов’язаних із 8 березня. Наступна – від  координаторки Волинського прес-клубу, громадської активістки, феміністки Богдани Стельмах.

***

Для мене 8 березня – не свято, бо святкувати особливо нема що: жінки і досі потерпають від різних видів насильства і сексизму, їх іще досі мало в політиці на різних рівнях, вони досі не є рівноправними на ринку праці, а дівчаток ми вчимо не ходити темними вулицями, але водночас влаштовуємо конкурси краси… Тож 8 березня для мене є тим днем, яким його проголосила Генеральна Асамблея ООН у 1977 році – Міжнародним днем прав жінок. І відзначати його потрібно відповідно з огляду на ситуацію з правами жінок в Україні. А вони порушуються на кожному кроці. Тож тюльпанами і компліментами цю ситуацію не змінити. Навпаки – так  відбувається підміна понять і знецінення столітньої боротьби жінок за право бути людьми, а не другосортними істотами.

Якщо хтось комусь хоче подарувати квіти – для чого чекати одного дня в році? Тим паче, що це – радянська традиція, коли в 1937 році комуністична верхівка заявила, що в радянському союзі питання з правами жінок вирішено. Але не вирішено – ні тоді, ні зараз.

Я прихильниця того, щоб 8 березня було вихідним днем, бо тоді жінки можуть вийти на мирні акції, не втрачаючи робочий день. І найкращий подарунок, який чоловіки можуть зробити жінкам – вийти з ними разом, підтримати їх у відстоюванні прав.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: